Jak pečovat o někoho po operaci krčku.

10.02.2020
Zlomenina krčku patří mezi nejčastější úrazy ve stáří. Nechci a ani nebudu Vás zahlcovat odbornými nic neříkajícími články a sáhodlouze Vám vysvětlovat proč se to stává. Ve zkratce, čím jsme starší tím se nám mění složení kostí, jsou křehčí a už nemají takovou sílu jako ve 20-ti. A to samé se děje se svaly. Nevydrží už takovou zátěž, za léta používání jsou oslabené, některé zkrácené. U mnohých seniorů se projevují onemocnění kloubů a kostí jako jsou ostruhy, Osteoporóza, Artróza a další. Tyto onemocnění zvyšují riziko možného zlomení krčku kyčelního kloubu.

V první řadě záleží na lékařském doporučení pooperační rekonvalescence!!!

Je několik druhů operací, které řeší zlomeninu krčku. Podle druhu operace se liší i pooperační péče, rehabilitace a možnost pohybové zátěže. Lékaři také nahlíží na věk, fyzickou zdatnost a celkový zdravotní stav. Něco jiného doporučí 60-ti leté ženě, která do nedávna běhala Jizerskou 50 než 60-ti letému muži, který je po infarktu a v současné době je v invalidním důchodu. V některých případech se může stát, že lékař operaci nedoporučí vůbec. Nezlobte se na něj, má proto pádné důvody. Nedoporučení k operaci jsou opět individuální. Důvodem může být velké riziko podání anestezie (narkóza). Tohle riziko může nastat, protože jsou zde další onemocnění jako onemocnění srdce, cév a další. Někdy se lékař rozhodne nevystavovat pacienta riziku operovat z důvodu vysokého věku. Nebudu Vám lhát. Co je lepší pro 90-ti letou  babičku, která ujde jen pár kroků a většinu dne leží na posteli? Podstoupit riziko operace, která ji sice "opraví" zlomený krček, ale díky narkóze se jí zhorší její nemocné srdíčko a bohužel se dožije jen 91. Nebo babičku neoperovat, pokud bude mít bolesti přidat ji léky a nechat ji dožít krásných 93 let v pohodlí lůžka. Je to těžké rozhodnutí, ale lékař Vám vždy řekne všechny možné varianty.

Příklad péče po operovaném krčku.

Musíme si uvědomit, že některé běžné úkony teď budou těžší. Měli by jsme pomoci opečovávanému tak, aby se cítil co nejvíce pohodlně.

Důležité je vstávání ze sedu. V nemocnici jsou vysoké postele, tak nám to ani tak nepřijde, ale doma máme nízkou postel, židle, křesla a nesmíme zapomenou na to nejdůležitější a to je toaleta. Nechci to zjednodušovat, ale bohatě postačí zvýšit sezení přibližně o 15 - 20 cm. Budeme k tomu potřebovat nějaké pomůcky.

Postel zvýšíme buď novou vyšší matrací, nebo položením dvou matrací na sebe. Výška musí vyhovovat hlavně opečovávanému, ale zvýšení by nemělo být menší než 15 cm. Na křeslo a židli postačí polštář nebo molitanový klín. Toaletu zvýšíme pomocí sedáku/nástavce na WC, který prodávají v každém obchodě se zdravotnickými potřebami.

Všichni po operaci krčku budou muset po nějakou dobu chodit s oporou hole. Opět záleží na doporučení lékaře, jak tato doba bude dlouhá. Ač se budete snažit sebevíc většina opečovávaných hůl doma moc používat nebude :( Proto pro bezpečný pohyb kdekoliv v bytě je dobré nainstalovat madla a uklidit či posunou nábytek, tak aby se o ně mohl opečovávaný přidržet. Pak tu máme madla která se hodí dát i do sprchového koutu nebo k vaně a na zeď k WC a kamkoli jinam kde to bude opečovávanému vyhovovat.

Spánek je také důležitý. Pokud se opečovávanému bude špatně ležet, tak se moc nevyspí a při rekonvalescenci je spánek důležitý, aby se opečovávanému po operaci dobře leželo a spalo. Postačí k tomu jedna pomůcka a to je tvrdší polohovací polštář. Velikost je individuální, nejprve vyzkoušejte běžné polštáře co máte doma.

Při poloze na boku dáme polštář mezi kolena, aby kyčel a koleno bylo vodorovně a pro větší pohodlí můžeme dát ještě jeden polštář za záda. Při této poloze musíme zkontrolovat zda si opečovávaný neleží na ruce a aby měl volně pohyblivé rameno na straně kde leží. Pod hlavou je vhodnější vyšší polštář, což můžete vyrovnat malými polštářky.

Při poloze na zádech položíme operovanou nohu na polštář, tak aby koleno a kotník byli o pár cm výše než pánev a v polštáři vytvoříme žlábek, aby se nestalo že noha začne rotovat (to poznáte při kolmém pohledu na chodidla, nepatrným vybočením chodidla operované nohy, většinou do vnější strany nohou). Pokud by operovaná noha byla častěji v této rotaci, může se stát že svaly, šlachy a vše okolo operovaného kloubního pouzdra se nezahojí tak jak by mělo do správného fyziologického postavení před úrazem, a tím pak vzniká komplikace jako je kulhání při chůzi, špatná ohebnost kloubu, bolest při chůzi a jiné.

Opět tyto polohy musí vyhovovat opečovávanému a hlavně ho nesmí nic bolet.

Takto by jsem mohla pokračovat dále. Možností pomůcek, polohování a "vychytávek" je mnoho. V tomto článku je to nejzákladnější.




Pokud nenaleznete v článku co jste hledali neváhejte mi napsat.


Zde klikni a napiš svůj dotaz.

02/2020 W-Poradna pečovatelské péče | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky